Flashelement kan ikke vises.
Klikk her for å laste ned siste versjon av Flashplayer.
Det kreves også at javascript er på.
21.09.2009

PRESSEMELDING: Mustafa Barghouti deltar i kunstprosjekt i Oslo i dag

Den profilerte palestinske politikeren og presidentkandidat ved forrige valg i Palestina, Mustafa Barghouti, kommer til Oslo i dag for å være med i Goksøyr & Martens kunstprosjekt PALESTINIAN EMBASSY kl 17.00 på Kontraskjæret ved Akershus festning. Sammen med Fremskrittspartiets Morten Høglund og professor Stein Tønnesson ved Fredsforskningsinstituttet skal han diskutere Palestina i den palestinske ambassaden; en luftballong som tar av fra Kontraskjæret og svever over Oslo kl 17.00 i dag.

På bakken vil Nils Buteschøn tale. NRK, SVT, Al Jazeera har meldt sin ankomst. Hvis vær og vind tillater det blir et filmteam fra NRK med i ballongen. Samtalene sendes direkte ned til bakken og kan høres av publikum. Morten Høglund er den eneste norske politikeren som har takket ja til å bli med på dette kunstprosjektet.

 

Det er en liten genistrek når Goksøyr & Martens bruker kunsten og skaper et ikke-eksisterende rom på et ikke-eksisterende sted og tilbyr det bortimot fordringsløst til mennesker som ikke er redde for å dele sine kunnskaper og erfaringer om et tema som opptar en hel verden. Kunstnerne strekker ut en vidåpen hånd og lar mennesker rike på kunnskap og erfaring snakke om det de vet mest om på sine egne premisser, sier direktør Gro Kraft i KORO - Kunst i offentlige rom.  – Dette er ikke et tradisjonelt politisk debattforum. De har skapt et helt eget sted for betraktninger, erfaringer, ønsker og filosofi. De tilbyr fristed i et kunstverk. Det er leit at ikke alle som ble invitert så potensialet for å la sin stemme høres på en ny måte. KORO er stolte over å produsere dette kunstprosjektet.

 

Lørdag var det advokat Harald Stabell som åpnet ambassaden, i går kunne lege Mads Gilbert gå ombord i ambassadekurven før han steg til værs med ballongen og gratulerte palestinerne. Det er kun to dager igjen av Goksøyr & Martens forestilling PALESTINIAN EMBASSY på Kontraskjæret ved Akershus festning / Rådhusplassen. I dag og i morgen kl. 17. 00.